Iš dalelių surinktas Lietuvos kulinarijos istorijos paveikslas

„Prie stalo visa Lietuva“ – tai knyga, kiekvienam atskleidžianti Lietuvos maisto kultūrą ir mitybos tradicijas nuo seniausių laikų iki šių dienų. Šis leidinys iš kitų išsiskiria visapusišku požiūriu į maisto vartojimo kultūrą, parodanti jos visumą ir nepertraukiamą tradicijų tęstinumą.

Pasak šios knygos leidėjų, pirmą kartą į Lietuvos maisto istoriją pažvelgiama iš visų pusių, apžvelgiami visi istoriniai laikotarpiai, atskleidžiamos visų visuomenės sluoksnių, luomų, tautinių mažumų mitybos tradicijos ir įpročiai, suvokiama maisto kultūros svarba.

Išleisti tokį leidinį nebuvo paprasta. Medžiaga apie Lietuvos maisto kultūrą yra fragmentiška, išbarstyta po įvairias šalies įstaigas, nugulusi muziejuose, archyvuose, pavienėse publikacijose ir straipsniuose. Todėl surinkti, susisteminti ir apžvelgti visą Lietuvos mitybos raidą nuo seniausių laikų iki šių dienų buvo sudėtingas, tačiau leidėjams be galo įdomus iššūkis. Knygos autoriai išsamiai, besiremdami savo patirtimi, žiniomis ir autentiškais šaltiniais, suprantamai ir įdomiai supažindina skaitytojus su visa Lietuvos mitybos istorija.

Ką skaitytojai atras, versdami šios knygos puslapius? Knygos struktūra yra labai aiški – pradedama nuo priešistorinių laikų, pačių mitybos tradicijų užuomazgų, ir keliaujama iki dabarties. Kiekvienas istorinis laikotarpis yra išskirtinis, savitas, padaręs didelę įtaką mitybos įpročių formavimuisi, – tai seniausieji laikai, kai mūsų protėviai dar tik klajojo gentimis, daugiasluoksnis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpis (valdovų, didžiųjų kunigaikščių, didikų (bajorų), vienuolių, miestiečių ir valstiečių virtuvė), permainingas XIX amžius, kai mūsų virtuvė ėmė modernėti, tada – „vakarietiškas“ tarpukario laikotarpis, sovietmečio įdomybės ir žymių Lietuvos žmonių virtuvės paslaptys.

„Prie stalo visa Lietuva“ kviečia visą Lietuvą pabūti drauge kasdienėje aplinkoje, suvokti, identifikuoti patiems save kaip tautą, kuri gali didžiuotis be galo turtinga, unikalia maisto vartojimo kultūra. Juk Lietuvoje nuo seno puoselėjamos mitybos tradicijos, kurios garsina šalį visame pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *